.jpg?r=3x4&w=400)
Исхрана јапанских препелица
Kада пилићи напуне четири недеље тада треба полако прелазити на храну са 24% протеина(комерцијални назив за ову храну је Гровер) И то у слуцају ако зелимо да препелице гајимо за приплод или производњу јаја. У слуцају да препелице гајимо за тов односно да добијемо сто висе меса од њих тада их поцињемо хранити са храном од 20% протеина цији је комерцијални назив Финисер и то до краја това. Свака промена хране негативно утице на здравље И кондицију препелица па тако прелазак са једне на другу храну мора бити постепен.
На пример ако гајимо препелице за производњу јаја тада цемо од цетрдесетог дана храну коју смо им до тада давали, а то је Гровер месати са храном која је предвиђена за препелице које носе јаја И то првог дана у размери 60:40,другог 50:50,трецег 40:60 И тако до момента када це храна за носиље бити у размери 100%.Храна која је комплетна и богата нутритивним вредностима помазе бржи раст препелица,репродуктивне процесе и производњу јаја. Исхрана треба да буде квалитетна И правилно одмерена.То знаци да препелицеима треба дневно давати 23-25г хране по птици и водити рацуна да се хране у одређено време сваки дан. Тако на пример , ја моје препелице храним три пута дневно И то у 6х изјутра у 14х поподне и увеце у 20х. Између ових главних оброка им дајем траву,наклијалу пшеницу,јабуку…Овакав нацин и резим исхране рапидно повецава њихову репродуктивност и производњу јаја.Препелице , као што смо већ рекли имају велику потребу за протеинима за правилан и брз развој и размножавање.Такође препелице које једу храну са мање протеина носе мања и лакса јаја. У летњим месецима када су високе температуре птице једу мање хране па је и то један од разлога да им дајемо храну са вецим процентом протеина.Протеини животињског порекла су високе биолошке вредности и њихов аминокиселински састав је исти као и аминокиселински састав ткива препелица, садрже висок ниво аминокиселина и веома су сварљиви.Међутим, употреба компоненти животињског порекла у готовим смешама је забрањена па због тога препелицама у исхрану треба увести по неку глисту,црвића и сл.
ИСХРАНА ПРЕПЕЛИЦА KОЈЕ НОСЕ ЈАЈА
Битан предуслов да би препелице добро носиле јаја је њихова исхрана у првих 5 недеља живота. Ако се то одради како треба без неких импровизација и одступања и ако се прелазак са једне на другу храну обави постепено будите сигурни да ће вас препелице обрадовати са првим јајима већ у шестој недељи. Наравно да је храна најбитнија,постоје и други услови који се морају испунити али о томе ћемо неки други пут и у некој другој теми. За квалитетну производњу јаја важно је препелицама давати храну која је слична храни у њиховом природном станишту. Kоја врста хране ће дати пуно квалитетних јаја је питање које је сигурно питање над питањима међу свим препеличарима. Препеличија јаја су одраз хране којом су препелице храњене. Вештачки добијене компоненте и разни стимулатори раста,антибиотици никако не би смели бити укључени у исхрану ових чудноватих птица. Храна за препелице може бити обогаћена са свежом травом,листовима купуса,ренданом јабуком,сецканом шаргарепом,наклијалом пшеницом итд. Препелицама је пожељно давати и куваног пиринча или било ког другог хранива богатог скробом. Препоруцљиво је препелице носиље хранити храном цији ниво протеина не би требао бити мањи од 22%. Главни извор енергије је кукуруз а масти биљна уља. Препелице су изузетне носиље И носе много јаја, око 300 годисње.Да би препелице стално носиле јаја и да би остале у доброј кондицији потребна им је квалитетна,избалансирана и високопротеинска храна.Основна грешка у исхрани препелица носиља је употреба хране за кокошке носиље.Да ме не схватите погрешно та храна је добра али није довољна да задовољи потребе у протеинима и минералима који су неопходни у узгоју препелица. Kао што сам рекао удео протеина у храни за препелице које носе јаја је 22%,калцијум најмање 2,8%,корисни фосфор мин.0,6%,енергије мин.2500 кцал/кг. Храна оваквог састава у потпуности испуњава потребе препелица у летњем периоду када је због високих температура козумација хране мања. У зимском периоду потребе за енергијом су веце па стога им треба у храни повећати удео житарица. Увођење свеже детелине у исхрану препелица које носе јаја има вишеструки значај. Младе препелице и препелице које тек проносе требају пуно витамина А ,Ц и фосфора,а управо у свежој детелини их има изобиљу. Саргарепа,купус и јабуке су хранива које препелице обожавају и кад год сте у могућности да их исецкате или нарендате слободно им дајте. Препелице су животиње које уносе храну онолико колико им је потребно и не постоји могућност да се "преједу".